Open source virtualizace pro pitomce

10 Led
10.1.2013

Viděli jste někdy kolik stojí licence na VMWare vSphere? Jedná se o desítky tisíc korun pokud si chcete zakoupit profesionálnější verzi, která není nikterak omezená, i když samotné ESXi s omezením disků tuším do 2TB lze získat zdarma. Proto zde nastupuje open source virtualizace, která přináší netušené možnosti a zdarma.

Kde je háček?

Dneska se budeme bavit o dvou nejpopulárnějších platformách pro open source virtualizaci, jimiž je XEN a Linux KVM, jež jsi jsou velmi podobné z uživatelského hlediska. Základní rozdíl u těchto virtualizačních platforem oproti VMWare je obtížnost ovládání. Hodně věcí je potřeba řešit z přízové řádky, například virtuálu nastartujete příkazem „xm create /etc/xen/auto/virt.conf“ namísto stisku jediného tlačítka ve VMWare.

Ke konzoli virtuály se připojíte pak pomocí VNC, kde vidíte obrazovku virtuály, je to vlastně podobné jako byste seděli u přímo u obrazovky počítače.

Linux KVM - vzdáleně se připojíte k obrazovce virtuální mašiny přes VNC

Linux KVM – vzdáleně se připojíte k obrazovce virtuální mašiny přes VNC

Jak vidíte, u KVM/XEN virtualizace nemáte žádného klienta jako v případě VMWare vSphere, kterým můžete kompletně spravovat mašiny. Celé ovládání je pro začátečníka tak trošku krkolomné, i když lze sehnat grafické nástavby pro různé virtualizační platformy na Linuxu, obecně je potřeba rozumět i tomu co se děje „pod tím“.

Výhody / Nevýhody

Prakticky lze říci, že když si nainstalujete RHEL (RedHat Enterprise Linux) nebo jeho klon CentOS, dostanete jako virtualizaci v základní distribuci Linux KVM, nějaké základní ovládací balíčky jako virsh nebo libvirt pro ovládání všeho z příkazové řádky. K tomu, abyste vše rozchodili musíte být tak trošku guru, a to i podle návodů dostupných na internetu, neboť ty jsou mnohdy zastaralé a neúplné (až budu mít někdy čas, tak sepíšu svůj návod jak to rozchodit).

Velkým mínusem těchto virtualizačních řešení je tedy jakási roztříštěnost a horší ovládání. Naopak to samé je hlavním benefitem, když se naučíte vše ovládat s příkazové řádky (i když existují i grafické nástroje), automaticky se naučíte i skriptovat ovládání virtuálních mašin. Možná se vám tento benefit zdá nepodstatný, pokud máte 5 virtuálních strojů, ale jakmile jich začnete mít 1.000 kousků, je skriptování a porozumění tomu jak vše interně funguje dosti důležité. Navíc například u KVM si můžete přizpůsobit velké množství věcí přesně podle vašich představ. Také finance, které ušetříte za provoz 1.000 virtuál na open source oproti VMWare jsou velmi zajímavé.

KVM vs XEN

KVM i XEN si jsou ovládáním velmi podobné (narozdíl od VMWare, které se hodně odlišuje), pokud se podíváte na hlavní rozdíly, tak ty jsou v architektuře a podpoře. Většina informací dostupných na internetu u obou technologiích (alespoň co mi vyjelo v prvních výsledcích Google) je zastaralá, dnes v roce 2013 je jasnou volbou mnohem více podporované KVM (alespoň dle inženýra z RedHatu, viz. tento článek). Jednoduše řečeno, KVM je pouze modul kernelu, zatímco XEN vyžaduje speciální úpravy Linuxu na míru. Celková podpora KVM je nyní znatelně vyšší (Ubuntu, Debian, CentOS, RHEL, …) než podpora XENu (Citrix, Oracle).

To co se mi na KVM hodně líbí je to, že je to součást OS, takže můžu využívat plnou podporu všech skriptovacích jazyků a nástrojů operačního systému Linux, které již znám. Naopak u XENu jsem často vázaný na propriertální řešení výrobce, které neobsahuje všechny linuxové příkazy (například nepodporuje SW RAID apod…), a nemůžu si tedy vše plně přizpůsobit.

Závěr

Pokud chcete provozovat 5 virtuálních mašin, je asi jasnou volbou ESXi, i když je z mé zkušenosti méně stabilní než KVM/XEN (ESXi jsem již viděl několikrát lehnout), a to hlavně z důvodu snadného managementu. Naopak, pokud chcete například naskriptovat automatický deployment mašin pro vývoj, je KVM velmi zajímavou volbou, která vám nabízí téměř neomezené možnosti skriptování za nulovou cenu.
Zobrazeno: 3446x


Další články:
  • Martin S.

    Existuje klikátko, Virt Manager (http://virt-manager.org), kde lze naklikat téměř všechno, další užitečnej tool je libvirt, který obsahuje virsh. Tím se dá ovládat jedním nástrojem VM v XEN, KVM, LXC, OpenVZ, VMWare, Hyper-V, VirtualBox!

    Na ESXi zadarmo pozor, někdy je plné bugů a i HW podpora může být problém, to ohlídat minimálně třikrát. Není nad to koupit HW a pak zjistit, že ze 3 síťovek umí jednu! U 5.1 zadara nefunguje automatický start virtuálů po startu hosta (u placené ok, prý je to bug ne feature) a podobně.

    Navíc neplacený VMWare neumí migrovat VM, HA setup a spoustu dalších užitečných věcí.

    • Branislaw

      Preto je vzdy dobre si na konkretny HW skontrolovat ci je kompatibilny s danou verziou VMWare, takzvana compatibility matrix a kupovat certifikovany hardware.

      • https://www.google.com/profiles/103422781507767678185 martink

        Já nevím, já jsem měl veškerý certifikovaný hardware a storage a stejně mi to 1x za měsíc lehlo :(

        • Branislaw

          dalsia vec je preliezt vsetok certifikovany a podporovany HW ci ma posledne verzie firmware, driverov … obcas sa stava ze je aj podporovany ale konkretna verzia ma bug a treba zladit firmware dalsich zariadeni.

  • Michal

    XEN nema klienta? A co XenCenter ? Oficialni gui pro spravu a managment XEN serveru…

Starší příspěvky:
O dokumentaci

O tomhle slýchávám nejvíc často od manažerů, kteří si dokumentaci opravdu moc přejí, aby jejich lidi byly nahraditelní a zastupitelní....

Zavřít